poprzedni
następny
zobacz
pobierz

Zakres prac BBR:

  • koncepcja
  • projekt wykonawczy 
  • realizacja sprężania zewnętrznego
     

Opis konstrukcji:

Obiekt składa się z trzech prostokątnych zbiorników (osadniki wstępne) połączonych systemem kanałów, komór i korytarzy towarzyszących. Konstrukcja wykonana jako żelbetowe monolityczne ściany połączone z płytami dennymi i stropami.
W trakcie użytkowania obiektu, ściany zbiorników popękały. Ekspertyza techniczna wskazywała konieczność wzmocnienia konstrukcji za pomocą zewnętrznego sprężenia zbiorników, którego zadaniem byłoby zapewnienie bezpiecznej pracy konstrukcji na kolejne lata. Dodatkową korzyścią zastosowanej technologii była poprawa szczelności popękanych ścian. Idea zastosowanego sposobu wzmocnienia (sprężania zewnętrznego) polegała na opasaniu zbiorników wiązkami kabli, stanowiącymi zamknięte obwody. Sprężanie zrealizowano za pomocą systemu zewnętrznych kabli sprężających, zabezpieczonych osłonkami polietylenowymi wypełnionymi smarem antykorozyjnym. Kable zostały zakotwione w blokach oporowych zlokalizowanych w narożach zbiorników. Do montażu stalowych bloków oporowych zastosowano połączenia cierne – elementy stalowe zostały doprężone do ścian prętami sprężającymi. Na wybranych ścianach  dodatkowo zamontowano dewiatory w celu uzyskania korzystnego rozkładu naprężeń.
                                                                                   
 

Ukończono

2010
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej: Cookies