poprzedni
następny
zobacz
pobierz

Włocławek: Hala widowiskowo - sportowa, 1999

  • konsultacja technologiczna i opracowanie dokumentacji wykonawczej linowej konstrukcji nośnej dachu
  • dostawa i montaż lin BBR CONA External tworzących strukturę nośną dachu

Opis kionstrukcji:

Słupy oraz trybuny hali zaprojektowane zostały z żelbetowych elementów prefabrykowanych. Całość zwieńczona została stalowo – żelbetowym oczepem. Dach w rzucie z góry ma kształt elipsy o promieniach 81 i 76 m. Konieczność pokonania rozpiętości 81 metrów stanowiła bardzo interesujące zadanie architektoniczno - inżynierskie. Wybór rodzaju konstrukcji dachowej podyktowany był zarówno względami estetycznymi jak i techniczno - ekonomicznymi. Przyjęto rozwiązanie cięgnowe pozwalające na optymalne spełnienie obu kryteriów.

 

Dwukrzywiznowa powierzchnia utworzona jest z wklęsłych, parabolicznych kabli nośnych oraz wypukłych, eliptycznych kabli napinających. Kable główne oraz napinające zostały wykonane z wiązek splotów o średnicy 0.6” oraz sile zrywającej 279 kN każdy. 9-cio splotowe kable główne BBR CONA External rozmieszczone zostały w 3 metrowych rozstawach, natomiast składające się z 6 splotów kable napinające rozmieszczono w rozstawach 8 metrowych z zagęszczeniem do 4 m w osi hali. Stalowo - żelbetowy pierścień w miejscach kotwienia kabli nośnych posiada wbudowane stalowe kule. Kotwienie kabli napinających przewidziano w żelbetowych ścianach budynku hali sportowej. Wszystkie kable po etapowym naciąganiu zostały zabezpieczone antykorozyjnie zaczynem cementowym z dodatkami.

Ukończono

2001
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej: Cookies