poprzedni
następny
zobacz
pobierz

Zakres prac BBR:

  • Wykonanie sprężania stropów kablobetonowych
     

Opis konstrukcji:

Brama Portowa I i II to dwa budynki biurowe zlokalizowane w ścisłym śródmieściu Szczecina. Obydwa budynki wykonano  z  zastosowaniem konstrukcji sprężonych za pomocą kabli bezprzyczepnościowych BBR VT CONA CMM. Budynek o nazwie „Grzybek” oferuje 4000m2 powierzchni biurowej, 580 m2 powierzchni usługowej oraz jednopoziomowy parking podziemny. Konstrukcje kablobetonowych stropów sprężonych zastosowano w  kondygnacjach nadziemnych od +1 do +6 o grubości płyt stropowych 200-210mm. Budynek Bramy Portowej II zwanej „Pocztą” to 6800m2 powierzchni biurowej oraz 1400m2 powierzchni usługowej wraz z parkingiem podziemnym. Powyższy budynek wykonywany był w technologii dwóch działek roboczych na każdym z siedmiu kondygnacji stropów sprężonych. Działki na każdym poziomie łączone były między sobą za pomocą przerw konstrukcyjnych. Dla prawidłowej pracy stropów sprężanych wprowadzono dylatacje wokół ścian elewacyjnych budynków dla poprawnego rozkładu sił sprężających w płytach stropowych. Ze względu na lokalizację budynków w centrum miasta i ograniczone wielkości ich placów budowy, produkcję kabli wykonano na linii prefabrykacji i dowożono je na budowę, a następnie wbudowano i sprężono po osiągnięciu przez beton odpowiedniej wytrzymałości. 


Płaskie kablobetonowe stropy zostały wprowadzone w procesie optymalizacji konstrukcji na etapie budowy, jako rozwiązanie alternatywne w stosunku do pierwotnie zaprojektowanych stropów żelbetowych. Zastosowanie kablobetonowych stropów sprężonych okazało się trafnym przedsięwzięciem ze względu na wymierne oszczędności materiałowe (zmniejszenie grubości stropu z 250mm do 200-210mm oraz znacznie zmniejszenie zużycia zbrojenia tradycyjnego do poziomu 12kg/m2) oraz prędkość wznoszenia budynków.  Oddanie obu budynków do eksploatacji z ramienia inwestora przewidywane jest z końcem 2012r.
 

Ukończono

2012
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej: Cookies